Garn och eld

Idag tog jag bussen till garnaffären och spenderade mitt julklappspresentkort. Det här kom jag hem med:

Det gröna garnet ska bli vantar till mig och det gråa ett par sockor. Också till mig! Det vita ska bli ärmar på Lucky, tänkte att det inte gör nåt om ärmarna blir i ett annat färgbad, det blir nog bara jag som märker det iaf. Och det kanske ser ut som mycket garn, men jag har ju låååånga armar! *fniss*

Sockorna är julklapp till en liten tjej, men det skickas nog inte förrän efter nyår nån gång. Ska försöka, försöka, att sticka ett par till, åt en annan liten tjej, först… Det är ju inte svårt eller så, men ibland tar det emot för jag är inte på ”sockhumör”, utan kanske mer ”tröjhumör” eller ”mösshumör”… Ack, vad livet är besvärligt ibland! 😉

Köpte mig ett blixtlås till min Ribbycardi också. Så nu är det ”bara” själva ditsättandet kvar… Ska ta en titt på lite hjälpande hemsidor och kanske sätta igång redan ikväll? Man kan aldrig så noga veta. Det skiljer liiite i färg mot garnet, men eftersom det inte ska synas så mycket när det sitter i, så bryr jag mig inte om det.

Hoppas jag lyckas få dit det så det ser bra ut!

Kai är och hämtar bilen, för nu är den lagad igen. Det var nån generator/aggregator (?) och nåt ”kol” som inte funkade som det skulle och därför laddades inte batteriet ordentligt. Men nu ska det vara som vanligt igen och vi kan ge oss ut och åka på fredag. 🙂

Kaminmannen hann inte med att göra allt klart på Nergårn innan jul. Så vi får åka ut och kolla nån helg efter nyår. Elda liten brasa…

Det är mums med brasa! Jag älskar sånt och är nog lite av en hobbypyroman… ”Leker” med ljus och stearin, stirrar in i eldar, bränner papper… gillar eld och lågor! Men gillar även att ha kontroll på det, vill inte att det blir ”jättebrasa” och annat läskigt.

Det kanske beror på att jag inte är nån speciellt ”eldig” person? Så jag försöker utjämna balansen med levande ljus och annat? Nåt med fengshui och elementen att göra? Äsch, jag vet inte… Är i alla fall intressant det där med fengshui.

Näpp, nu ska jag sticka!

Författare: effy

Det handlar mest om stickning, om garn, om pyssel... Jag behöver ett ställe för mina stickiga funderingar och trassliga tankar. Jag samlar alla de sorters pyssel jag pysslar med, och ibland lite andra tankar också... Om jag har några! ;)

2 reaktioner till “Garn och eld”

  1. Jag hoppas att du får bra stickstunder med det fina garnet du köpte. Det gröna till vantar tyckte jag såg väldigt läckert ut!

    Din Ribbycardi ser jättefin ut!!! Lycka till med blixtlåset! Själv lämnade jag över min Rosedale cardigan till mamma så att hon kunde försöka få dit en blixtlås.Vågade inte själv… 🙂

  2. Oh! Superfin tröja, du gör som vanligt superfint…. 🙂 Hoppas att ni har en bra kväll Gött nytt 2006! KRAM!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: