Det är lovat mycket regn i morgon. Mycket, mycket myyycket… Så jag kommer nog att ta bilen till jobbet. Inget jag brukar göra… Det har varit skönt att jobba igen den här veckan och komma igång med promenerandet. Visserligen går det långsamt och vaggigt, men det går. Men när jag kommer hem från jobbet på em är jag gaaanska trött. Mest i fötterna och höfterna. Foglossning är inte att leka med. Men eftersom det faktiskt inte blir bättre av att sitta på rumpan, så jobbar jag hellre.
Sova. Det gör jag gärna när jag kommer hem. Och ibland kommer en liten kille och klappar lite på mig och säger: ”Du ä så gullig, mamma! Får ja en puss! Ja älskar dig!!” Himla trevligt! ![]()
Den stora killen i familjen brukar faktiskt också pussa på mig, trevligt det med. Jomen!!
Lyckades på nåt sätt läsa några böcker den här sommaren också. Bland andra de två sista Harry Potter. Så nu är jag verkligen sugen på att se filmen. Och så måste jag vänta till november. Undrar om jag orkar gå på bio då?
Just nu läser jag boken som de gjort den här filmen av. Vampyrer är väldigt poppis just nu, och jag hänger på. Finns ju inte så mycket på svenska, men inte stoppar det mig inte.
Och så har sticklusten börjat återkomma igen. Vilket betyder att jag planerar bebisstickning för fullt. Det är ju lite så med andra ungen att det inte blir lika intensivt. Man har ju gjort allt en gång redan, så det är inte lika nytt och ”kul” den här gången. Önskar att det vore det, för det känns lite orättvist på nåt sätt.
Cykla är kul. Men svårt ibland.





