Semestervecka 1. Hemma med sonen.
Jag försöker passa på att ordna till det lite här hemma. Dagens uppdrag var bokhyllan.
Den gick från hur det ser ut till vänster, till hur det ser ut till höger. På vägen försvann två kassar med tidningar och en kasse böcker. Frågan är vad jag ska göra med dem? Det är till exempel alla nummer av ”Drömhem och trädgård” som jag inte längre vill ha. Plus några andra udda nummer inredningstidningar. Nån som är intresserad? De står här veckan ut och kan hämtas om nån vill ha dem. Sen kör vi nog iväg dem till loppis. (Syrran har paxat dem redan, så de är hennes nu!)
Jag limmade också på papper på två av tidningshållarna. Det blev riktigt bra, så jag ska nog göra resten också. Men de här två ska få torka ordentligt först så att jag ser hur slätt eller bulligt det blir. Jag kanske limmar fel?
Har köpt tyg också. Fyra olika sorters tubresår. Jag ska sy om några byxor till mer gravidanpassade modeller och dessutom sy några ”magtäckare”. Men det tar jag en annan dag.
Snart dags att gå till frisören och få en frisyr igen. Skönt!








Jag vill ha dina tidningar!!!:)) Kaaaaan du inte spara dom tills vi kommer v 30?? Är ni lediga allihopa då? Vi kommer fullastade med lek och bus och stoj och stim och bebisgrejjer;) KRAAAAAAAAAAAM
Jösses, att du bara hinner fixa med bokhyllan samtidigt som du har sonen. Jag tycker inte jag hinner något med våra ungar… och jag har varit hemma i tre veckor nu med dem!
Får nog allvarligt se över de där bokhyllorna imorgon… faktiskt!